Ubrania dla dzieci – z czego uszyte są produkty dla najmłodszych
Aktualności

Ubrania dla dzieci – z czego uszyte są produkty dla najmłodszych

Dzieci nie znoszą bylejakości, przez co możemy nazwać ich wymagającymi klientami. Mimo że maluchy nie znają się na materiałach, z których zostały uszyte ubrania przeznaczone dla nich, potrafią „wyczuć” wszystkie niedogodności, a także mają własne preferencje odnośnie odzieży, która znajduje się w ich garderobie. Rolą rodziców jest jednak dbać o to, by ich pociechy miały zawsze pod ręką produkty wykonane z najwyższą starannością oraz prezentujące najwyższą jakość. Na rynku znajduje się bowiem wiele ubrań stworzonych z tkanin, które niekoniecznie nadają się dla maluchów. Czym w takim razie powinnaś kierować się, wybierając produkty dla najmłodszych?

Najważniejsze cechy materiałów dla dzieci

Każdy rodzic doskonale wie, że skóra maluchów jest niezwykle delikatna oraz wrażliwa. Oznacza to, że może reagować na wszelkie podrażnienia występowaniem uczuleń alergicznych w postaci np. zaczerwienień. Dlatego niezwykle ważne jest, by materiał, z którego zostały uszyte ubrania dla najmłodszych, była antyalergiczna, a najlepiej w 100 % naturalna. W związku z tym, że tkanina najczęściej ma bezpośredni kontakt ze skórą dzieci, znaczenie ma również jej struktura. Pociechy uwielbiają miękkie i przyjemne w dotyku rzeczy, co stanowi cenną wskazówkę dla każdego rodzica.

Struktura, a także właściwości materiałów to jedno, drugie to jakość potwierdzana stosowanymi certyfikatami. Najważniejszymi z nich wydają się być: OEKO – Tex Standard 100 oraz GOTS (Global Organic Textile Standard). Ten drugi jest gwarantem organicznego pochodzenia tkanin, a także zapewnia, że włókna pochodzą z ekologicznych upraw wolnych od GMO. Z tego względu materiały są nie tylko przyjazne środowisku, ale również dziecku.

Wysoka jakość, czyli z czego powinny być uszyte ubrania dla najmłodszych?

Najczęściej polecaną tkaniną dla wszystkich rodziców jest z pewnością 100 % bawełna organiczna, która nie tylko pozwala oddychać skórze dziecka, ale wykazuje również właściwości antyalergiczne. W dodatku jest miękka i przyjemna w dotyku, co również ma niebagatelne znaczenie. Świetnie utrzymuje także ciepło, dzięki czemu jest materiałem zapewniającym komfort termiczny. Zdarza się np. w przypadku dziecięcych dresów, że bawełna organiczna jest wspierana przez niewielkie ilości elastanu, który dodaje elastyczności ubraniom. Jest to często spotykana praktyka, lecz nie ma ona negatywnego wpływu na ich jakość. Warto jednak zwracać uwagę na to, czy odzież została potwierdzona stosownym certyfikatem np. GOTS. Wśród tkanin bezpiecznych dla dzieci wymienia się również włókna bambusowe ze względu na jego właściwości antystatyczne.