Na co zwrócić uwagę przy zakupie ubranek dla dzieci
Aktualności

Na co zwrócić uwagę przy zakupie ubranek dla dzieci

Dobro najmłodszych zawsze powinno być na pierwszym miejscu niezależnie od panujących okoliczności. Ta zasada tyczy się każdego aspektu życia, także zakupu ubranek dla dzieci. Zazwyczaj pierwsze, co przyciąga wzrok rodziców w sklepie z odzieżą dla maluchów to różnorodność pod względem kolorów czy wzorów. Niektóre z nich potrafią bardzo mocno rozczulić i sprawić, że stracimy dla niej chłodną głowę. Niemniej, decydując się na zakup ubranek dla dzieci, powinno się pamiętać o kilku zasadniczych czynnikach, które ułatwią podejmowanie ostatecznej decyzji. Jeżeli więc zastanawiasz się, na co zwrócić szczególną uwagę to odpowiedź na to pytanie znajdziesz w dalszej części tego wpisu.

Sprawdź materiał, z którego została uszyta odzież dla najmłodszych

Tak jak napisaliśmy na wstępie, wygląd ubrań ma przyciągnąć naszą uwagę, ale nie on w tym procesie jest najważniejszy. Oczywiście, wszyscy chcemy, by nasze dziecko prezentowało się pięknie i nie ma w tym nic złego. Jednak należy pamiętać, że skóra malucha jest niezwykle delikatna i bardzo wrażliwa na wszelkiego rodzaju podrażnienia oraz uczulenia. Z tego względu materiał, z którego uszyta jest odzież dla dziecka, ma ogromne znaczenie. Najlepiej, by ubranie było stworzone z naturalnych tkanin, takich jak 100 % bawełna organiczna. Te naturalne włókna pozwalają oddychać skórze maluchów, zapewniają komfort termiczny najmłodszym, a poza tym odprowadzają wilgoć na zewnątrz. Dodatkowo bawełna organiczna jest materiałem miłym i przyjemnym w dotyku. Warto zwrócić uwagę również na to, czy jakość tkaniny jest potwierdzona stosownym certyfikatem. Wśród najpopularniejszych certyfikatów można wyróżnić OEKO – TEX Standard 100 i GOTS (Global Organic Textile Standard).

Warto również zwrócić uwagę na fakt czy bawełna organiczna pochodzi z ekologicznych upraw. Ma to ogromne znaczenie, gdyż tego typu materiał jest całkowicie wolny od środków chemicznych, pestycydów, nawozów sztucznych oraz herbicydów. Dzięki temu tkaninę tę można stosować bez żadnych przeszkód w kontakcie z najmłodszymi, a ponadto w porównaniu do konwencjonalnej bawełny jej rozkład jest o kilkadziesiąt procent szybszy, dzięki czemu mniej szkodzi ona środowisku naturalnemu.

Rozmiar, krój i wykończenia ubranek dla dzieci

Materiał jest niezwykle ważny, lecz warto zwrócić uwagę również na inne parametry, takie jak: rozmiar odzieży czy ich krój. Ubranka powinny być dopasowane do wieku oraz wzrostu najmłodszych, a co istotne, nie powinny krępować również ruchów maluszka. Dlatego też nie powinny być wyposażone w sztywne ściągacze w obrębie wrażliwych miejsc np. nadgarstków, kostek czy też po pachami. Warto również unikać metalowych czy twardych wykończeń odzieży. Będą one powodować dyskomfort u dzieci, a przy ruchliwych pociechach mogą być one stosunkowo niebezpieczne.

Temperatura prania

Najmłodsi to istoty, które w zależności od wieku, nie potrafią usiedzieć w jednym miejscu. Są ciekawe świata i wszystkiego muszą dotknąć. Dlatego też odzież bardzo często ulega zabrudzeniom, co oznacza, że wymaga ona równie częstego prania. Dlatego też warto zwrócić uwagę na temperaturę, w której ubranka dla dzieci powinny być prane, a także czy są to rzeczy przeznaczone do ręcznego prania czy też do prania w pralce.